Druhé online setkání v rámci aliančního týdne modliteb se uskuteční v pondělí 10 ledna od 18. 30 hodin. Online setkávání se bude konat každý den až do 16. ledna. Téma celého týdne je „Šabat“. Druhé zamyšlení na téma „šabat a Boží zaopatření“ v pondělí 10. ledna bude nad textem z 2. knihy Mojžíšovy: Pamatujte na sobotní den, abyste ho zachovávali jako svatý. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci, ale sedmý den je sobota Hospodina, tvého Boha. V něm nebudeš dělat žádnou práci: ty ani tvůj syn, ani tvá dcera, ani tvůj otrok, ani tvá otrokyně, ani tvůj dobytek, ani tvůj cizinec, který je v tvých branách. V šesti dnech totiž Hospodin stvořil nebe a zemi, moře a všechno, co je v nich, a sedmého dne odpočíval. Proto Hospodin požehnal sobotní den a posvětil ho.
Setkání na odkazu https://meet.jit.si/ekumso  povede v pondělí 10. ledna Lukáš Bujna. Všichni jsou srdečně zváni!

3. DEN 11. ledna – ŠABAT A ODPOČINEK (vede Pavel Knorek)

4. DEN 12. ledna – ŠABAT A SOUCIT (vede Tomáš Pacovský)

5. DEN 13. ledna – ŠABAT A PAMĚŤ (vede Jiří Beneš z Husitské teologické fakulty)

6. DEN 14. ledna – ŠABAT A RADOST (vede Pavel Šimek)

7. DEN 15. ledna – ŠABAT A ŠTĚDROST (vede Hana Kábrtová)

8. DEN 16. ledna – ŠABAT A NADĚJE (vede Jan Sebján)

Šabat a Boží zaopatření – zamyšlení Josepha Kabonga ze Švýcarska (emeritní předseda Sdružení afrických církví ve Švýcarsku)

Od první čtvrtiny roku 2020 lidé na celém světě procházejí těžkými situacemi, které způsobila pandemie. Nám křesťanům tyto okamžiky mohou připomínat dobu, kdy Boží lid vyšel na poušť a ztratil své dřívější jistoty.

Bůh stvořil sobotu jako poslední akt svého stvoření, jako symbol své milosti a prozřetelnosti pro svůj lid. V Exodu 20, 8 nám Bůh připomíná, abychom dodržovali sobotu, den odpočinku pro všechny, den, který odstraňuje každou nerovnost ve všech oblastech života, zejména pro ty, kdo patří ke společensky nižším vrstvám. Bůh tím vyjadřuje svou lásku k nám a zachází se všemi svými tvory stejně. Všichni si budeme moci v sobotu užívat zbožného odpočinku.

Na poušti Bůh sytí svůj lid novým druhem pokrmu, který se doslova jmenuje „Co je to?“. Byl to pokrm s otazníkem, který odpovídal jejich potřebám a z hebrejského „Man hú“ ho překládáme jako mana. Tímto pokrmem Bůh připravil sobotu a umožnil svému lidu, aby byl zaopatřen na každá den a vymanil se ze své minulosti v Egyptě.

Po událostech z Exodu 16,4 dostával lid každý den příděl jako dostatečné zaopatření na celý den a den před sobotou dvojnásobek. Dostal vše potřebné, aby mohl pokračovat v cestě a zároveň slavit Hospodinův šabat. Kdykoli si chtěl vzít více, než potřeboval, mana se zkazila. Z Boží milosti máme také na naší cestě vše potřebné k životu s Bohem – nový chléb života, po němž nikdo nebude hladovět. „Všecko, čeho je třeba k zbožnému životu, darovala nám jeho božská moc, když jsme poznali toho, který nás povolal vlastní slávou a mocnými činy.“