Sedmé, předposlední, online setkání v rámci aliančního týdne modliteb se uskuteční v sobotu 15. ledna od 18. 30 hodin. Online setkávání se bude konat každý den až do 16. ledna. Téma celého týdne je „Šabat“. Sedmé zamyšlení na téma „šabat a štědrost“ v sobotu 15. ledna bude nad textem z 3. knihy Mojžíšovy: Padesátý rok posvětíte a vyhlásíte v zemi svobodu všem jejím obyvatelům. Bude to pro vás léto milostivé, kdy se každý vrátíte ke svému vlastnictví a všichni se vrátí ke své čeledi.

Setkání na odkazu https://meet.jit.si/ekumso  povede v sobotu 15. ledna Hana Kábrtová. Všichni jsou srdečně zváni!

8. DEN 16. ledna – ŠABAT A NADĚJE (vede Jan Sebján)

Šabat a štědrost – zamyšlení Marca Josta ze Švýcarska (tajemník EA ve Švýcarsku)

Všichni toužíme po svatosti a celistvosti. Toužíme po životě plném dobra a po „neporušené“ společnosti, po ideálním světě. Přikázání o sobotě zahrnují více než jen pokyn mít každý týden jeden den volna. Výzvou k oslavě léta milostivého dává Bůh svému vyvolenému lidu předzvěst toho, jaká bude věčná svatost – předzvěst „věčné soboty“.

Kniha Mojžíšova a Nový zákon hovoří o sobotě a jubilejním roce jako o způsobu, jak udržet štědrost, spravedlnost a obnovu v Božím lidu. Každá rodina byla závislá na vlastnictví dostatečné výměry půdy, aby mohla zaopatřit každého člena společenství.

Na jedné straně nás přikázání dne odpočinku obnovuje jako jednotlivce. Pomáhají nám najít odpočinek od práce a najít si čas na uctívání Boha, zatímco naše práce zároveň zajišťuje naše každodenní potřeby. Na druhé straně se zaměřuje i na život ve společenství. Přikázání odpočinutí nám ukazuje, jaký je Bůh a jak jsme jako lidé – a zejména jako křesťané – stvořeni k životu ve společenství. Náš společný život by se měl vyznačovat štědrostí jako symbolem Boží milosti, kterou jsme sami zakusili. Náš život by měla charakterizovat spravedlnost, kterou dáváme k dispozici druhým, protože Bůh je Bohem spravedlnosti. Náš život by se měl vyznačovat také obnovou, kdy pomáháme lidem kolem nás, aby našli své místo ve společnosti. V dnešní době to nutně neznamená, že musíme vlastnit pozemek. Místo toho se můžeme zavázat, že budeme podporovat druhé, aby získali práci a měli prostor, kde žít a být požehnáním pro druhé.

V globalizovaném světě jsou našimi sousedy také lidé žijící po celém světě, a proto jsme povinni brát ohled na ekologické důsledky našeho životního stylu. Když budeme s přírodními zdroji a klimatem zacházet ohleduplně a šetrně, umožníme život a sabat v Africe, Asii a ve zbytku světa. Štědrost nezná zeměpisné hranice.