Šenvert, Kraslická 14
O dvojí záchraně vypráví na Sokolovsku Tomáš Graumann
Jedno ze 669 židovských dětí zachráněných Nicholasem Wintonem, 83-letý Tomáš Graumann, přijede v těchto dnech na Sokolovsko vyprávět svůj příběh s názvem „Dvakrát zachráněné dítě“. Dvě přednášky se budou konat na Integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově, a to ve středu 21.5. a ve čtvrtek 22.5. dopoledne od 10 hodin v učebně č. 1706. Přednášky jsou určené především pro studenty školy, ale ve škole budou vítáni i zájemci z řad veřejnosti. Ve středu 21.5. od 17 hodin se uskuteční přednáška pro veřejnost v městském kině v Kynšperku nad Ohří a ve čtvrtek 22.5. od 18 hodin přímo ve sboru církve adventistů na Kraslické 14. V rámci Noci kostelů vystoupí Tomáš Graumann v kostele svatého Petra a Pavla v Krajkové v pátek 23.5. od 17 hodin. Po přednášce bude možnost osobního setkání s panem Graumannem.
Zachránce Nicholas Winton oslavil 19.5. 105. narozeniny a prezident ČR Miloš Zeman se při této příležitosti rozhodl, že mu udělí Řád Bílého lva. Do povědomí veřejnosti se dostal díky dojemnému setkání se svými zachráněnými „dětmi“ ve studiu BBC. Wintonovy polozapomenuté činy připomněl slovenský režisér Matej Mináč, když v roce 1999 natočil film Všichni moji blízcí. Podruhé mu vzdal hold o tři roky později v dokumentu Síla lidskosti, potřetí v roce 2011 snímkem Nickyho rodina. Přednášky budou doplněny ukázkami z filmů.
Winton byl za své činy již několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání – Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Winton byl navržen i na Nobelovu cenu za mír.
Tomáš Graumann, jedno ze zachráněných dětí Nicholasem Wintonem, se narodil v Brně roku 1931 do židovské rodiny. V srpnu roku 1939 odjel díky faráři Odstrčilovi do Anglie. „Posadili mne do vlaku se dvěma zavazadly, ve kterých byla celá moje budoucnost. Na nádraží zůstaly uplakaná maminka a vyděšená babička. Netušil jsem, že jim dávám naposledy sbohem. A samozřejmě jsem nemohl tušit, že je to poslední vlak, který ještě mohl vyvézt židovské děti z obsazeného Československa. Můj bratr Tony zůstal pro nemoc doma. Měl jet následujícím vlakem, připraveným k odbavení na 1.9.1939. Ten však už nikdy nevyjel, toho dne totiž začala druhá světová válka. On, rodiče, babička a skoro všichni moji příbuzní zemřeli v koncentračních táborech,“ vzpomíná Tomáš Graumann. Více informací o něm a jeho rodině je na www.graumann.cz.
Všichni jste srdečně zváni!
10 roků zpět
BYLO TO MOC SMUTNÉ ALE ZAROVEň MOC KRASNÉ VYPRÁVĚNÍ TOMAŠE GRAUMAN ! HALVNĚ JSEM PŘIŠLE NA TO ŽE TADY SE MÁME AŽ MOC MOC DOBŘE TÉHLE DOBĚ !:)