Šenvert, Kraslická 14
Velký příběh Bible o biblickém Desateru od 18 hodin
V pátek 15.11. od 18 hodin zveme všechny zájemce, začátečníky i pokročilé, na dvacátou čtvrtou hodinu pravidelného studia „Velkého příběhu Bible“ do modlitebny adventistů na Kraslické 494/14 v Sokolově. Tématem bude Desatero.
V předchozí lekci jsme srovnali mravní a obřadní zákon v Bibli. Boží mravní zákon je lepší a dokonalejší než zákon obřadní. Obřadní měl jen dočasnou funkci, protože ukazoval na Krista. Mravní zákon však platil, platí a bude platit vždycky.
Obsahem obřadního zákona byla různá nařízení – ustanovení obřízky, obětní systém a slavení různých svátků v ročním cyklu židovského kalendáře. Obřízku ustanovil Pán Bůh jako vnější znamení pro svůj lid. Poprvé k ní dal příkaz Abrahamovi na důkaz stvrzení smlouvy, kterou s ním uzavřel. Každé dítě mužského pohlaví mělo být osmého dne po narození obřezáno. V Novém zákoně byla obřízka jako znamení příslušnosti k Božímu lidu zrušena. Obětní systém se skládal z denních a ročních obětí. Obětními zvířaty byly hlavně beránek, ovečka, kozel nebo býček. Smyslem těchto obětí nebylo naklonit si Pána Boha, dát mu nějaké dárky, ale přitakat k Bohem stanovenému způsobu, jak se vypořádat s hříchem. Celý tento obětní systém ukazoval na Pána Ježíše, protože on byl obětí, která byla jednou provždy přinesena na golgotském kříži. Svatyně byla názornou lekcí pro starozákonního věřícího člověka, aby na ní mohl viditelně představit Boží plán spásy pro člověka. V izraelském kultu se slavily hlavní tři svátky – Velikonoce – na památku Božího milostivého a mocného činu vysvobození Izraele z egyptského otroctví, Letnice – po sklizni obilí z pole 50 dní po Velikonocích a Svátek stánků, kdy končila sklizeň oliv, vinné révy a ovoce. Součástí obřadního zákona byly i jiné svátky – Nový rok, Den troubení, Den smíření, novoluní atd. Jednotlivé svátky učily Izraelce, jak mají správně přistupovat k Bohu. Učily je vděčnosti za vše, co v životě přijímali. Celý obřadní systém ukazoval na Krista. Smrt obětních zvířat ukazovala na Boží soud nad hříchem a také oznamovala, jak drahou milostí bude člověk vykoupen.
Mravní zákon je výrazem Boží povahy a je věčný, tak jako je věčný Bůh. Pán Bůh dal Mojžíšovi Desatero na hoře Sinaj, přestože jeho principy už předtím dávno existovaly a byly známy. Stálá platnost tohoto zákona je doložena i v Novém zákoně. Pán Ježíš na kříži zrušil obřadní zákon. Důkazem bylo i to, že se chrámová opona roztrhla ve chvíli, kdy Kristus zemřel na Golgotě. Svým bezhříšným životem i svou smrtí naopak ale vyvýšil mravní zákon. Mezi Kristem a mravním zákonem není žádný rozpor. Jsme osvobozeni od hříchu, ale ne od zachovávání zákona. Po Kristově kříži už nemusíme přinášet oběti zvířat. Nepotřebujeme krev beránků, abychom dosáhli odpuštění hříchů a měli přístup k Božímu trůnu. Skrze Krista máme přímý přístup k Bohu. Ke Kristu se můžeme směle obracet na svých modlitbách, protože on je naším jediným prostředníkem, knězem, který nás spojuje s Bohem. Pěstování přátelství s Ježíšem je to hlavní v našem životě.
V další hodině studia Bible si probereme podrobněji dosud platný mravní zákon – Desatero.
Všichni jste srdečně zváni! Hana a Tomáš Kábrtovi