Sokolovští adventisté a přátelé sboru slavili v sobotu 8.10. společně se sborem v Karlových Varech jejich jubileum. Sbor církve adventistů v Karlových Varech totiž oslavil devadesátileté výročí svého vzniku. Mottem slavnostní bohoslužby bylo „V Bohu je mé vítězství“.

Tajemník Českého sdružení církve Jiří Tomášek kázal na text z Bible z 2. knihy Letopisů (Paralipomenon), 20. kapitoly. Popisuje se zde příběh jednoho z nejslavnějších judských králů, Jóšafata, který zázračně a bez boje zvítězil proti přesile nepřátelských vojsk . Důvodem vítězství bylo spolehnutí se na Boha a hlavní „zbraní“ byly chvalozpěvy. Ve chvíli, kdy za králem přicházejí jeho služebníci a ohlašují mu, že na hranici jejich země je velké množství nepřátel, král Jóšafat shromáždí svůj lid a žádá o pomoc Hospodina. Bůh prostřednictvím proroka vzkazuje svému lidu: „Nebojte se a neděste tohoto velikého množství. Boj není váš, ale Boží.“ (verš 15). Další události ukazují, jak Bůh dokáže jasně prohrané zápasy vyhrát, pokud se k němu obracíme. Před ozbrojenci jdou v první řadě zpěváci a zpívají: „Chválu vzdejte Hospodinu, jeho milosrdenství je věčné.“ Judejci najdou své nepřátele již mrtvé. Kazatel si klade na začátku kázání otázky, jak je možné, že sbor vydržel již devadesát let, kde je zdroj jeho existence a jaká je jeho budoucnost. Na příběhu krále Jóšafata ukazuje, že bez Boha není možné dělat nic, co by mělo význam, nic, co by obstálo. Jako ilustraci toho, jak vypadá náš život bez Krista, uvedl chování kohouta po useknutí hlavy, kdy jeho tělo běhá po dvoře a všude stříká krev. „To jsme my, když žijeme bez Krista. Běháme bez hlavy a tedy beze smyslu,“ rozesmál posluchače Jiří Tomášek.

Pozornost také věnoval hudbě, která je výrazem nejvnitřnější touhy člověka. Judejci šli do bitvy a zpívali. V této souvislosti připomněl, že právě sbor v Karlových Varech je proslulý duchovní hudbou a zpěvem. To se také potvrdilo během celé soboty, kdy v programu zaznělo mnoho sborových písní, písní jednotlivců i rodin. Slavnou písní „Over the Rainbow“ přispěl na housle i Jiří Tomášek v doprovodu svého syna Jakuba.

Odpovědi na začátku položené otázky nakonec kazatel našel. Sbor funguje již devadesát let díky Boží milosti a díky lidem, kteří s Bohem počítají, žijí s ním a berou Boha vážně. Kazatel závěrem zopakoval Boží výzvu pro sbor i jednotlivce slovy z Nového zákona, Janova evangelia 15,5: „Já jsem vinný kmen, vy jste ratolesti. Kdo zůstává ve mně a já v něm, ten nese hojné ovoce; neboť beze mne nemůžete činit nic.“

Odpolední program byl věnován vzpomínání pamětníků, kazatelů, kteří ve Varech působili. Osobně se zúčastnili Jan Žurek, který ve Varech kázal v letech 1964 –1968 akterý ve svém vstupu zdůraznil, že Bůh je Bohem nových šancí a příležitostí,  Rudolf Reitz, který ve Varech působil od roku 1977 do roku 1986, sbor označil místem, kam se lidé rádi vrací, Miroslav Filipec, který byl ve Varech kazatelem tři roky – od roku 1986 do roku 1989, Miroslav Starý pak od roku 1989 do roku 1996, Enoch Martínek od roku 1996 až do roku 2002, ten na místo slov zazpíval píseň o Ježíši, a Petr Staš od roku 2002 do letoška, kdy ho vystřídal současný kazatel Luboš Čapek. Petr Staš vyjádřil, že sbory ve Varech a v Sokolově mu vrátily iluze – lidé ho měli rádi takového, jaký je, i s jeho chybami. „Abychom mohli s manželkou v noci usnout, otáčíme si fotku sboru v Karlových Varech,“ žertoval Petr Staš. Kazatel Leopold Kvintus poslal dopis s pozdravem, kde vzpomíná na své působení ve Varech v letech 1968 až 1977 jako na jedny z nejkrásnějších roků svého života.

Dříve než přítomní kazatelé odpovídali na otázky, co jim Vary daly, co vzaly a co přejí Varským do dalších dnů, moderátor odpoledního programu, Sokolovák Bohuslav Zámečník připomněl také začátky adventismu ve městě ze začátku dvacátého století. Sbor byl založen roku1921 aměl 18 členů. Zpestřením programu byl vtipný videoklip karlovarské skupiny Seňority, kterou založil Petr Staš z místních seniorek. Dojemný byl také dopis nejstarší pamětnice sboru z Německa. Pozdrav sboru s přáním dalších radostných roků s Bohem poslal přes svého spolupracovníka Jiřího Tomáška také předseda Českého sdružení  církve a rodák z Karlových Varů Pavel Zvolánek, který se díky evangelizační misi na Ukrajině nemohl zúčastnit osobně.

Na závěr Luboš Čapek svému sboru popřál další roky z Boží milosti a vyjádřil přání oslavit další jubileum sboru již v Božím království.