Šenvert, Kraslická 14
Na kole s kopce i do kopce aneb recept proti samotě
Téměř každou teplou sobotu jezdím se svým kamarádem Járou do křesťanského sboru na kole. Cesta je dlouhá přibližně patnáct kilometrů. Kus jedeme po málo frekventované silnici a kus po cyklostezce. Cestou tam si povídáme o biblickém textu, který jsme si měli přes týden přečíst, abychom mohli fundovaně diskutovat v sobotní škole, která předchází kázání, a cestou zpátky se vzájemně dělíme o postřehy, myšlenky, které jsme ve sboru načerpali. Vždycky se na naše společné sdílení moc těším. Kromě duchovního uvažování také soutěžíme. Cestou je totiž jeden vleklý kopec a my z něj nikdy nešlapeme. Samovolně necháme kola jet, které dojede dál. Jára má horské kolo se širokými koly a já mám gumy užší a po silnici se točí rychleji. Pravidelně tudíž vyhrávám. Pokaždé dojedu dál a pokaždé se chlubím, že jsem lepší a že jsem trénovanější. Jára se směje a čeká na svoji příležitost. Zná mě. Ví, že přijde první kopec nahoru a že mě hravě předjede. Je totiž sportovec, pravidelně cvičí, závodí v běhu, dokonce každý rok běhá jeden až dva maratóny. Když já funím do kopce, jede vedle mě zlehka a vypráví mi nějaké svoje historky. A já se na něj zlostí nemůžu ani podívat. Jakoby ani nevěděl, že se dřu jak mezek. Někdy dokonce chytne moje kolo za sedačku a tlačí ho i se mnou vedle sebe. A usmívá se…. Soptím.
A tak je to i v našich životech. Když se nám daří v práci, v rodině, v osobním životě, tak jedeme s kopce jak šílení. Jedeme tak rychle, že ani nevidíme lidi kolem sebe, natož jejich potřeby. Jsme zahledění do sebe, do svých úspěchů. Stačí jen pevně držet řídítka, nikoho přeci nepotřebujeme. A je to tak snadné. Nepotřebujeme ani žádnou sílu, nemusíme šlapat, jede to samo. A my se chechtáme, protože vyhráváme. Jenže žádná cesta nevede jenom s kopce dolů. Přijdou rovinky, dny obyčejné, a přijdou kopce nahoru, dny plné starostí, těžkostí a problémů. Někdy jsou tyto kopce třeba jen málo prudké, ale za to hodně dlouhé. Jindy jsou krátké, ale zase téměř kolmé k zemi. Ale nejhorší je, když jsou prudké a ještě dlouhé. Jak jen se s nimi pak porvat, když jsme v dobách plných síly a zdaru netrénovali? Nestarali jsme se o nikoho jiného než sami o sebe. Kde v těžkých chvílích hledat přátele a pomoc?
Jára se nebojí, když ho předjíždím s kopce dolů, že by prohrál. Říká, že jeho kolo jede s kopce sice pomaleji, ale v cíli bude stejně první. Kopců dolů, na kterých jsem rychlejší než on, je totiž na cestě z Libavského Údolí do Sokolova méně než rovinek a kopců nahoru. A má pravdu. V našich životech je to stejné. Časů, kdy zlehka svištíme v blahobytu a bez námahy dolů, je mnohem méně, než časů, kdy ztuha šlapeme nahoru v bolestech a trápení. Udržujme si proto stále konstantní rychlost našeho běhu života. Zvolme takové tempo, se kterým dokážeme vnímat krásu kolem sebe v Bohu, lidech i přírodě v dobách dobrých i zlých. A nestačí jenom vnímat, ale také zobrazovat na sobě. Trénujme a upevňujme naše vztahy, pro které jsme byli stvořeni. Nemusíme mít tak strach, že někdy zůstaneme sami. Sám zůstává jen ten, kdo životem proletěl zahleděn do sebe a zapomněl se rozhlížet. Všude je totiž tolik lidí, kteří nás potřebují a které možná budeme potřebovat my.
13 roků zpět
To je dobrý nápad! Díky.
13 roků zpět
Myslím si, že už to nebude dlouho trvat a bude se moci vydat knížka s hezkými příběhy. Taková „kapustová polévka“ pro duši.