Jako symbol Boží lásky k člověku se rozprostřela na nebi ve francouzské Normandii krásně barevná duha, a to přesně ve chvíli, kdy jsme se po šesti týdnech vítali se třemi chlapci ze sokolovského spolku Pohlazení v malém městečku Saint Denis le Gast. Ti na nás čekali nedočkavě, protože věděli, že již brzy budou doma u svých rodin. Ještě nikdy se od nich na tak dlouhou dobu nevzdálili. Šest týdnů se učili pod vedením Američana Jima McDonalda anglicky, téměř denně se koupali v moři a jezdili po výletech s nádhernými památkami a zajímavostmi. Pobyt s Jimem Tomáše, Pavla a Martina navždy změnil. Ukázal jim, jak malá a pro svět ne příliš důležitá je Česká republika, kdy se kluci podivovali nad tím, že nikde, kde byly například vlajky různých zemí, nevisela ta česká, nikde nebyly důležité nápisy či upozornění v českém jazyce apod., jak ale naopak je velmi důležité umět cizí řeč, poznat jiné kultury, národy.

Jim McDonald s manželkou zdarma učili osm let vždy celé léto již 65 dětí z různých zemí anglicky. Letošní rok byl jiný. Jimovi loni milovaná manželka zemřela. A protože jí slíbil, že v této činnosti bude pokračovat, pozval na šest týdnů skrze svého českého přítele Patrika Reitze na své francouzské sídlo tři chlapce z Čech, ze spolku Pohlazení, ty naše. Za pomocníky přizval dva mladé studenty z Rumunska, Vlada a Emmu, kteří před lety patřili k dětem, které se u McDonaldových naučily anglicky a i díky nim nyní mohou studovat v zahraničí. Při loučení naši kluci volali na Jima a Jim na ně See ya Later….(uvidíme se později) a vysvětlovali nám v autě: „Jim říkal, že když se s někým loučíme, že mu nemáme dávat sbohem, ale říkat – uvidíme se později, že je v tom vyjádření naší lásky k němu, naděje, že se neloučíme napořád.“

Více než 50 let zpívá Jim McDonald v křesťanských sborech po celém světě, jako zpěvák či producent dalších sólistů a skupin stylu country nahrál přes 250 CD a získal 84 mezinárodních ocenění Angle Awards v Hollywoodu v Kalifornii. Společně s manželkou Katie uspořádali více než 2 500 koncertů.

Jime, byl jsi někdy v Sokolově?

Ano, byl, když jsem měl koncert v Karlových Varech. Je tam plno skvělých lidí.

Jak se ti pracovalo s našimi chlapci?

Jsem rád, že jsem je mohl učit angličtinu. Změní jim to život. Když jsme se ženou cestovali po světě, viděli jsme všude, že děti, které umí anglicky, mají lepší příležitosti ve škole, v práci, v rodině. Za více než 8 let jsme proto naučili 65 dětí mluvit anglicky v našem domě ve Francii. Děti pocházely především z východní Evropy. Mám radost, že ty, které jsme učili, poté opravdu získaly lepší vzdělání a příležitosti, než kdyby se anglicky nenaučily. Kluky ze Sokolova mám moc rád. Patří k těm nejlepším, které jsem učil. Těším se, že se uvidíme příští rok v Praze na oslavě mých narozenin.

Kde jsi poznal svoji ženu Katie?

Potkali jsme se v Los Angeles na křesťanské hudební akci. Vlastní děti nemáme, ale máme po celém světě stovky dětí, kterým pomáháme. Se svou ženou jsme pořádali koncerty snad v každém větším městě v Česku. Máme rádi lidi od vás a vaše jídlo.

Jsi věřící?

Ano, jsem již čtvrtou generací adventistů. Moji rodiče se také nazývali křesťany, ale své dětství jsem ve skutečnosti prožil v hrozné rodině alkoholiků. Narodil jsem se v Dallasu v Texasu, kde jsem byl pokřtěn ve svých 12 letech. Mými vzory byli moji křesťanští učitelé ve školách, které jsem navštěvoval. Ti mě vždy povzbuzovali, abych byl nejlepší v čemkoli, pro co se v životě rozhodnu. To se snažím říkat i dětem, které v létě učím angličtinu. Já si ve svém životě vybral hudbu. Jsem profesionální křesťanský zpěvák, již přes 50 let. V 80. letech jsem se chtěl stát zpěvákem country hudby v Nashvillu ve státě Tennessee, a tak jsem Pána Boha opustil. Moje přání se mi splnilo, ale po dvou letech jsem se k Bohu vrátil a On mi slíbil, že se postará o všechny mé potřeby – a postaral.

Měl jsi nějakou vlastní skupinu?

Byl jsem členem a zástupcem vedoucího skupiny Heritage singers. Měl jsem v kapele pozici basového zpěváka asi 9 let v 70. letech minulého století. Umím hrát na klasickou kytaru a klavír, ale na mých deskách většinou hrají jiní. Za všechny ty roky jsem nahrál přes 250 CDček – buď vlastních, nebo jsem byl producentem dalších sólistů a skupin po celém světě.

Jaké máš plány do budoucna?

Chci pokračovat se svou službou skrze hudbu po celém světě a pomáhat dětem, kde mohu a kde je potřeba. Minulý rok jsem kvůli rakovině přišel o svou Katie. Ona mi byla vším. Nejen mou ženou, ale i mým partnerem v mé službě. Cestovala se mnou a společně jsme uspořádali přes 2500 koncertů. Byla asi první zvukařkou ve východní Evropě; řídila sound systém na každém mém koncertě. Katie byla skvělá a já jí slíbil, že budu pokračovat v naší službě a že budu pomáhat dětem učit se anglicky u nás ve  Francii.

Máš nějaké další koníčky?

Rád maluji, hraji golf a pomáhám dětem.

Jime, moc ti děkujeme za odpovědi na otázky, ale především za tvoji službu dětem. Máme v našem sboru hodně dětí, které máme také moc rádi. Těší nás proto, že se společně s námi o ně zajímáš. Hana Kábrtová