lindtner3Letos uplyne 600 let od upálení jednoho z nejvlivnějších českých teologů Mistra Jana Husa. V jeho odkazu hraje klíčovou roli pojem pravdy. Kdybychom pročítali Bibli a hledali místa, která mluví o pravdě, dostali bychom se až k číslu 200 (v Českém ekumenickém překladu). Za všechny jsem vybral pouze jedno, které se mi jeví v naší situaci z těch aktuálnějších. Buďme pravdiví v lásce. Tuto větu nacházíme v listu Efezským 4,15. List Efezským je obecně považován za nejdůležitější novozákonní spis, který řeší otázku jednoty církve. Žádná z biblických knih není tak často citována v ekumenických dokumentech jako právě list Efezským. My však nemusíme plavat v tak rozlehlém rybníku; stačí, když zůstaneme ve vodách našeho sokolovského sboru. Asi mi dáte za pravdu, že otázka jednoty je v našem sboru na pořadu dne. Jednotu si přejeme, modlíme se za ni, mnozí z nás jsou ochotni slevit ze svých představ, mlčíme, hledáme kompromisy; to vše ve prospěch jednoty. Přesto jakoby nám pořád proplouvala mezi prsty. Jednota je jedním ze znaků dospělé církve (viz Ef 4,11-13). Existuje tedy nějaký způsob, jak dosáhnout jednoty v našem sboru?

„Pravdit“ v lásce – tak doslovně popisuje apoštol Pavel cestu k jednotě v Ef 4,15. Stejnou formulaci najdeme pouze na dvou místech Nového zákona. Kromě našeho textu ještě v listu Galatským 4,16. Tam, kde lidé „pravdí“ v lásce, přichází ke slovu jednota. Krkolomné vyjádření, viďte? Jeho význam může být dvojí: být pravdivý nebo mluvit pravdu. Obojí se má dít v atmosféře lásky.

Být pravdivý znamená: na nic si nehrát, být takový jaký jsem, odhalit sám sebe. To chce odvahu na jedné straně a laskavé přijetí na straně druhé. Být pravdivý pro bratra je jedna z nejtěžších věcí. Stejně těžký ovšem může být také okamžik, kdy nám bratr odkryje svůj pravdivý obraz. Když se před námi přestane skrývat. To je však pouze jedna strana mince.

Ještě se zastavme u významu mluvit pravdu. Dokážeme přijít za kýmkoli ze sboru a říci mu pravdu do očí? Navíc s láskou? Jak často hlas pravdy utichá, když se dotyčný objeví v našem zorném poli? Říci druhému pravdu do očí s láskou není o nic snazší, než odhalit svůj pravdivý obraz. Je jeden okamžik v dějinách, kdy tento náročný úkol někdo dokázal. Ježíš Kristus na kříži řekl pravdu o mně s naprostou láskou. Z něho celé tělo… bere výživu pro svůj růst, ke svému vybudování v lásce. (Ef 4,16) Nechejme se pohledem upřeným na trpícího Krista připravit pro vyřčení pravdy s láskou. Vyslovit pravdu s láskou znamená být připraven nést s bližním jeho omyl nebo selhání. Nenechat ho se v tom vymáchat.  Proto odložte lež a mluvte pravdu každý se svým bližním, neboť jsme údy téhož těla. (Ef 4,25) Když toto nedokážeme, je to jako bodnutí do vlastního těla. Vždyť jsme údy téhož těla. Tudy vedou kroky k jednotě. Je to cesta náročná, ale současně uzdravující a osvobozující.

„Před zbabělostí, která nám brání vyslovit pravdu,

před leností, která se spokojí s polopravdou,

před arogancí, která si myslí, že zná veškerou pravdu,

prosíme Bože pravdy, uchraň nás.“ (Hugh B. Brown)