Šenvert, Kraslická 14
Článek „Stvořitel se vysmívá“ vyvolal v 50. letech obrovské emoce
Vzpomínka na Petra Lipperta ze Sokolova
V roce 1960 ve věku 21 let zemřel za záhadných okolností Sokolovák Petr Lippert. Tento mladý muž, který pocházel z věřící rodiny místních adventistů a kvůli svému vyznání nesměl v 50. letech na střední školu, našel v sobě odvahu napsat do tehdejších komunistických novin, Mladé fronty, článek s názvem „Stvořitel se vysmívá“. To se mu možná stalo osudným. Článek vyšel 20. července roku 1957 v rubrice „Slovo mají čtenáři“. Stál o jeho zveřejnění tak, že redaktorům nabídl svoji celou mzdu, jen když ho otisknou. Redaktoři článek otiskli s výzvou, aby mu lidé na jeho názory sami odpověděli. Napsali: „Napište nám své mínění o dopisu Petra Lipperta. Řekněte své slovo k uvedeným problémům. Pomozte podle svého vlastního přesvědčení ukázat pravdu.“
Redakci zaplavily stovky dopisů mladých i starších lidí, některé byly v komunistickém listu také zveřejněny, většinou ty negativní, podle nichž „stvořitelem je lidstvo“, „ne Bůh člověku, ale člověk Bohu propůjčuje svoji sílu, chytrost, sny a fantazii“ atd.
Dopisy ale nechodily jenom Mladé frontě. Přicházely poštou přímo Petrovi a v nich mu pisatelé naopak většinou vyjadřovali podporu, radovali se z jeho odvahy, společně probírali různá duchovní témata, prosili o pomoc, radu a také chtěli poznávat Bibli a Ježíše Krista. Petr všem odpovídal a z dopisů, které se uchovaly, je znát, že si s mnohými pak psal dlouhodobě. Petr Lippert byl i jinak aktivní. Zúčastňoval se sobotních bohoslužeb v církvi adventistů, natáčel kázání na magnetofon Sonet, který si pořídil jako jeden z prvních. V týdnu pak s kázáním objížděl ty, kteří se do shromáždění nedostali. Hrál na hudební nástroje, fotografoval, filmoval, byl zaníceným radioamatérem a vše, co dělal, dělal stejně zodpovědně, jako odepisoval všem lidem, kteří mu psali. „Petr byl pro mne nedostižným vzorem,“ říká o něm jeho o devět let mladší bratr Bohuslav Zámečník.
Petr začal chodit po poválečném vyhnání Němců z ČR do školy v Německu, protože jeho maminka byla Němka. Mohla se však po čase vrátit a on pokračoval ve výuce ve škole v Habartově a později v Sokolově. Onemocněl a dlouhodobě se léčil v plicní léčebně v Košumberku. Když se po roce a půl a absolvované operaci plic vrátil, nastoupil do učebního oboru lakýrník a malíř písma. Po vyučení pracoval jako lakýrník na OSP v Sokolově. Tři roky po tom, co si začal veřejně dopisovat s lidmi o Bohu, se vrátil z jedné nedělní směny a nebylo mu dobře. Druhý den zůstal doma a odpoledne ho odvezla sanita. Další den odpoledne za přítomnosti maminky v nemocnici zemřel. Byl malátný, neměl sílu, říkal jí, že cítí, jak mu ubývají síly, že necítí nohy, ruce a najednou zemřel. Pitva se nekonala a příčina smrti byla určena jako „srdeční selhání“. Mnozí jeho blízcí mají podezření, že po velkém ohlasu a rozruchu vyvolaném dopisem a reakcí Mladé fronty i lidí se účastnila na jeho smrti komunistická policie StB.
Článek „Stvořitel se vysmívá“ a několik ohlasů na něj je v dalším příspěvku. (hk)
about 10 years ago
Byla to zvláštní doba. Všechno to dění okolo článku jsem vnímal jako dítě. Ale pamatuji si na hromady dopisů, které nám listonoška nosila. Na to, jak se Petr snažil na všechny dopisy odpovědět. A taky na to, že si s mnoha lidmi psal až do své smrti. Dnes, s odstupem let vnímám, že to byl opravdu odvážný krok, pro který se Petr rozhodl. Ale on byl takový. Důsledný. Když něco slíbil, také to udělal. I v tom mi byl příkladem.
about 10 years ago
Odvážný článek na tehdejší dobu .