Šenvert, Kraslická 14
Setkání dárců zapojených v programu BangBaby
V neděli 9.10. jelo šest členů našeho sboru na setkání dárců zapojených v programu BangBaby občanského sdružení Adra. Uskutečnilo se v Praze v sále Pedagogicko – psychologické poradny ve Francouzské ulici, kam dorazilo kolem padesáti dárců. Setkání připravil vedoucí projektu BangBaby Radek Špinka se svým týmem, Jarmilou a Emilií Szkutovými a Šárkou Hejnákovou. Program BangBaby je zaměřen na trvalou podporu a zlepšení života chudých bangladéšských dětí. Program umožňuje adresné sponzorství konkrétních dětí a studentů. Dárce si vybere z webových stránek dítě, jehož vzdělání chce podpořit. Celkem 11 členů z našeho a dva členové z karlovarského sboru sponzoruje dohromady tímto způsobem tři dívky a jednoho chlapce.
ADRA podporuje tři druhy škol – vesnické (denní), internátní a ve slumech. Studium na vesnické škole stojí jednoho žáka 450,-Kč měsíčně. Výhodou je spolupráce učitelů a rodičů, kteří se dobře znají. Velkou motivací rodičů, proč dávat svoje dítě do školy, je, že v ní dostanou i najíst. Učitelé ale nejsou tak kvalifikovaní jako v internátních školách. Studium na internátní škole stojí jednoho žáka 550,-Kč měsíčně. Tyto školy jsou lépe vybavené, děti dostávají pomůcky, uniformy a třikrát denně teplé jídlo. Nevýhodou však je odloučení od rodiny, některé děti jezdí domů třeba jen jednou za rok. V současné době díky dárcům studují 583 děti na 34 vesnických školách a 1095 dětí na 7 internátních školách. Od začátku programu BangBaby v roce 1999 prošlo tímto projektem přibližně 3 000 dětí, které sponzorovalo okolo 1 500 dárců z České a Slovenské republiky. Dárci posílají peníze na účet o.s Adra, to je přeposílá adventistické organizaci BCSS (Bangladesch Child Sponsorship Services) v hlavním městě Bangladéše Dháce, a ta je předává školám.
Oběd byl na setkání stylový. Účastníci mohli ochutnat tradiční bangladéšská jídla, jejichž základem je rýže. A protože v Bangladéši se jí rukama, nikomu nevadilo, když si to někteří z nás také zkusili.
Po obědě se promítaly fotky z Bangladéše z monitorovací cesty na jaře letošního roku a byl prostor pro příspěvky dárců a jejich dotazy. Sponzorům také poděkoval prostřednictvím dopisu ředitel BCSS Milton Das.
Dárci se také dozvěděli, proč již není možné posílat dětem věcné dárky. Důvodem je drahé poštovné u nás, vysoké celní poplatky příjemců a navíc bez jistoty, že v balíku ještě něco zůstane. Celníci je totiž rozbalovali a brali si, co se jim líbilo.
Posledním bodem programu byla tzv. procházka Bangladéší. Účastníci se rozdělili do skupin a procházeli několik stanovišť, kde se učili například bengálsky psát či si mohli zahrát na hudební strunný nástroj, ektaru, nebo prohlédnout tradiční oděv. Na lístečky pak každý napsal svoje přání dětem. I pro děti byl připraven program, mohly se zapojit do zábavně-vzdělávacího interaktivního programu o Bangladéši.
Osobně se zúčastnil také ředitel o.s.Adra Jan Bárta, který představil činnost sdružení Adra ČR. „Češi patří mezi jedny z nejštědřejších v případě humanitární pomoci,“ uvedl ředitel a vyzval všechny k dobrovolné skromnosti.