DSCN5341Jak jsme již informovali, měl v úterý 1.10. přiletět mladík Marshel Hembrom z Bangladéše studovat do anglického  DSCN5337gymnázia Open Gate u Prahy. A také přiletěl! Letěl přes Istanbul, kde musel přestupovat. S malými problémy právě při přestupu vše zvládl na výbornou. Poprvé v životě seděl v letadle, poprvé v životě opustil Bangladéš. Stáli jsme v příletové hale pražského Letiště Václava Havla s uvítacím transparentem a s nadějí hleděli do dveří, kdy se v nich objeví. Za chvilku vycházel, všichni jsme ho hned poznali. Čekal tam na něj kromě rodiny Kábrtových také jeho starý známý z návštěv Bangladéše Radomír Špinka, vedoucí projektu BanglaKids humanitární organizace ADRA, a také Pavel Zvolánek, předseda Českého sdružení Církve adventistů sedmého dne. Sdružení zaplatilo Marshelovi cestu z Dháky do Prahy. Lidé v hale napjatě sledovali, jaká významná osobnost přiletí. Asi pro ně zůstane záhadou, kdo byl malý, hubený, usměvavý, šťastný a na první pohled vděčný  hošík v sáčku s kufrem, na kterého čekalo tolik lidí s velkým uvítacím transparentem, balónky a fotoaparáty.

Po přivítání jsme Marshela odvezli do školy. Cestou se pořád rozhlížel a opakoval, že nemůže uvěřit, že to je pravda, že je v České republice. „Vždy jsem toužil poznat zemi, ze které k nám přišel doktor Moskala,“ vyjádřil svůj obdiv k českému zubaři a misionáři Milanu Moskalovi, zakladateli projektu dálkové adopce a škol pro nejchudší bangladéšské děti. „Chtěl bych vystudovat a být zubařem,“ dodal Marshel. Byla mu zima, ale cítil se výborně. „Celou dobu v letadle jsem nespal, všechno mě zajímalo, z letu jsem nadšený, nejvíc se mi z výšky líbila vaše členitá středoevropská krajina, která je mnohem pestřejší oproti naší bangladéšské,“ vyprávěl. Ve škole už na něj čekal Lukáš Chalupa ze sokolovského sboru církve adventistů, který na škole studuje, a také vychovatel Michal Hensl a jeho spolubydlící Jirka Třebický (na snímku s Marshelem níže). S Marshelem se přišli srdečně a se zájmem přivítat i tři jeho budoucí spolužáci.

Marshel s Jirkou ve svém pokoji

Marshel s Jirkou ve svém pokoji

Marshel byl očividně unavený, a i když pro něj byla připravena večeře, na jídlo neměl pomyšlení. Do sokolovského sboru se poprvé podívá 12.10., kdy přijede na víkend k rodině Kábrtových do Libavského Údolí. Marshel je křesťan a je členem Církve adventistů sedmého dne. Vízum do České republiky dostal zatím jen do března, bude muset žádat o jeho prodloužení. Na Open Gate dostal stipendium na dva roky, v nichž chce získat mezinárodní maturitu IB. Podle informací ze školy dnes byl již na výuce, dostal školní stejnokroj, učebnice, jídlo mu chutnalo, ale odpoledne šel hned spát. „Tři dny jsem vůbec nespal,“ řekl vychovatelům na koleji. K obědu měl krůtí řízek a bramborový salát a nejspíš jedl příborem :-). V Bangladéši jedí lidé rukama.

  Hana Kábrtová

Příběh Marshela Hembroma

letištěbalonkyletiště2Marshel 2Daník s Marshelem

 

 

 

 

v autěLukáš s MarshelemDSCN5349